Zsíros haj: a haj zsírosodása több összetevőtől függ: részben örökölhető, de befolyásolhatja a stressz, az évszakok, a hajápolási szokásaink, a hormonegyensúly megváltozása vagy a környezeti hatások is.
A zsíros hajra a legjobbak a kénes vagy kifejezetten zsíros hajra ajánlott samponok. Nem igaz, hogy a gyakori hajmosás tovább rontja a helyzetet. Valójában a túl tömény és/vagy nem jól megválasztott sampon az, ami fokozza ilyenkor a haj zsírosodását. Nyugodtan mossunk hajat 2-3 naponta, vagy ha kell minden nap, de használat előtt hígítsuk fel a sampont vízzel és ne forró vagy meleg, hanem csak langyos vizet használjunk.
A kénes samponok mellett a bojtorjángyökér, a csalán, a rozmaring és a zsálya sampon is segíthet, azonban kerüljük a 2in1 samponok használatát. A balzsamokat is inkább csak a hajra kenjük, a fejbőrre ne.
Az erős dörzsölés, masszírozás is serkentheti a faggyútermelést, így csak finoman mossuk a hajunkat. Törlés helyett inkább csavarjuk 5-10 percre törülközőbe. A masszírozás is segíthet, csak óvatosan, körkörös mozdulatokkal végezzük.
Hajmosás után használhatunk gyógynövényes öblítést: 2 csésze cickafarkot, csalánt, citromfüvet, mentát vagy levendulát forrázzunk le egy liter vízzel és hagyjuk állni 15 percig. Miután langyosra hűlt, öblítsük át vele a hajunkat.
Egyszerűbb módszer, ha a haj öblítését langyos kamilla főzettel végezzük vagy egy liter vízbe elkeverünk 3 evőkanál almaecetet vagy citromlevet és ezzel öblítjük le.
Készíthetünk hajpakolást is: Keverjünk össze 2 teáskanál mézet, egy teáskanál citromlevet és egy tojás sárgáját. Fél órával a hajmosás előtt kenjük fel a hajunkra.
Hatásosak lehetnek még a csalán, nyír- vagy fűzfa kéreg kivonatot tartalmazó hajszeszek is.
Száraz haj: legtöbbször a faggyúmirigyek elégtelen működése okozza, de kiválthatják különböző környezeti hatások, erős napsütés, klóros uszodai víz, gyakori hajfestés, dauerolás, száraz fűtött szobai levegő is.
Ennél a hajtípusnál is fontos, hogy meleg helyett csak langyos vízzel mossuk. Válasszunk megfelelő, kifejezetten száraz hajra javasolt protein tartalmú samponokat. Mosás közben finoman, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk át a fejbőrt, ez élénkíti a vérkeringést. Figyeljünk az alapos öblítésre, mert ha nem elég alapos az öblítés, a hajon maradt sampon száríthatja a hajat. A könnyebb kifésüléshez használjunk nem kimosandó balzsamot. Nyáron, ha nem muszáj, ne használjunk hajszárítót és kerüljük az alkoholt tartalmazó hajformázó termékeket.
Ha töredezik a hajunk vége, készítsünk rá való pakolást: 30ml szezámolajhoz keverjünk 30ml jojobaolajat, egy evőkanál apróra vágott csalánlevelet és egy tojás fehérjét. Melegítsük langyosra, majd kenjük el a hajon. Csavarjuk egy törölközőbe és hagyjuk rajta egy óráig. Ezután következhet a hajmosás.
A száraz hajnak a kakukkfű is jót tesz. 2 marék friss kakukkfűből és fél liter vízből készítsünk főzetet, majd 10ml-nyit keverjünk össze egy tojás fehérjével és ezt masszírozzuk a hajba. Hagyjuk hatni egy negyed órát, majd mossuk le.
Szintén jót tesz a száraz hajnak, ha mézet, tojássárgáját és olívaolajat egyenlő arányban összekeverünk, felkenjük a hajra (ne masszírozzuk a fejbőrbe), majd egy törölközőbe burkoljuk 20 percre és utána leöblítjük.
Egy csésze kamillatea is segíthet a száraz hajunknak, ha belekeverünk 1dkg élesztőt és egy tojást. 20 perc után öblítsük le.
Egyszerű megoldás, ha a száraz hajra, vagy a töredezett hajvégekre olíva vagy avokádóolajat kenünk és törölközőbe csavarva hagyjuk egy óráig. A töredezett hajvégeknek a búzacsíraolaj is jót tesz.
Szintén egyszerű, de hatékony a fél liter vízben elkever 3-4 evőkanál méz, melyet langyosra melegítve a hajmosás után a még nedves hajra érdemes felvinni. 20 perc után újra mossunk hajat.