A sárkányeregetés kitűnő elfoglaltságához szükség van papírsárkányra. Papírsárkánynak hívják pedig, már nem is papírból készítik a többségét. Maga az eregetés is nagyszerű időtöltés, a friss levegőn a családdal, de a sárkánykészítés is ugyanilyen kellemes elfoglaltság. Együtt, közösen gyermekünk kézügyességét fejlesztve. Az alapanyagokat figyelembe véve, tényleg egy filléres ötlet. Lássuk hát, az alapanyagokat és a készítés menetét.
- Felhasznált anyagok: szemeteszsák, hurkapálcika (a nagyobbik fajta), zsinór és ragasztószalag. Az egyetlen szükséges szerszám, az olló. Gondolom ezek minden gyermekes háztartásban megtalálhatók.
- Vegyük elő a nejlonzsákot, ebből lesz a sárkány teste. Vágjuk le a szemeteszsák alját, így kapunk egy „cső szerű” formát.
- Ezt hosszában vágjuk ketté, így kiteríthető lesz a nejlonzsák, ami már nem zsák.
- Azt szeretnénk, hogy a sárkány szimmetrikus legyen, ezért a nejlon egyik végét behajtjuk, hogy duplán legyen az anyag. Hogy mennyire, azt úgy tudjuk lemérni, hogy a sárkány gerincének szánt hurkapálcát a képeken látható módon keresztbe rakjuk, a méret meghatározásához. A nejlon hossza, a hurkapálca hossza plusz végenként 2-3 centiméter. (A ráhagyott plusz 2-3 cm-t, fogjuk később visszahajtani.)
- Vágjuk ki az így meghatározott méretű (duplán összehajtott) nejlont, hogy könnyebben dolgozhassunk a kisebb darabbal.
- Most pontosan kell a sárkány méreteit kivágni, ezért meghatározzuk pontosan a hurkapálca felét tetszőleges módszerrel. Én a zsinórt rámértem majd azt megfelezve határoztam meg a hurkapálca felét.
- Az egyik hurkapálcát, a nejlon összehajtott végére tettem és erre félig a sárkány keresztmerevítőjének szánt másik pálcikát.
- Maradék hurkapálcikáimmal pedig, a sárkány formáját kirakva határoztam meg, a vágás helyeit.
- A hurkapálcikák mellett végigvágva, kaptunk egy háromszöget, a duplán hajtott nejlonból.
- Kiszabtuk a sárkány testét. Most széthajthatjuk a nejlont.
- A nejlon közepére, keresztbe téve, elhelyezzük a hurkapálcikákat. Ezek lesznek a sárkány merevítői.
- A sárkány testére, a sarkonként ráhagyott 2-3 cm-t, most visszahajtjuk a hurkapálcikák végeire, egyesével.
- A visszahajtott végeket ragasztószalaggal rögzítjük. A pálcikák végeit, ahol a nejlonnak feszülnek, újabb ragasztással megerősítjük.
- Most már a pálcikák kifeszítik a nejlon testet.
- A sárkányra most rá kell kötni a madzagot. Ehhez két helyen ki kell lukasztani a nejlon testet. Pontosan a hosszába elhelyezett pálcika alatt, félúton a sarok és a keresztmerevítő között, mind két oldalt.
- A lyukakon át kell fűzni egy darab kb. 60-80 cm hosszú madzagot . A két végét a képeken látható módon rögzíteni kell, a hosszába elhelyezett pálcikán.
- Most a sárkány farkát készítjük el. Levágunk egy kb. 1 méter – 1 méter 20 cm-es darab madzagot.
- Az egyik végét a sárkány hosszába elhelyezett merevítő pálcikájának végére, az alsó sarkához kötjük, amire az előzőekben már rögzítettük a „kantárnak” szánt madzag két végét.
- A megmaradt nejlonból, csíkokat vágunk kb. 3-4 cm széles és kb. 20-25 cm széleseket.
- Ezeket a csíkokat a közepüknél, egy egyszerű csomóval a faroknak szánt madzagra 20-25 cm távolságokra rögzítjük, amíg a madzag végére nem érünk.
- Most már csak azt a madzagot, amit az eresztéshez fogunk használni, ez legyen legalább 15-20 méter, csomózzuk a „kantárnak” szánt madzagra középtájt.
- Amennyiben jól dolgoztunk, mostanra elkészült a sárkányunk.
Mehetünk is ki a szabadba, eregetni.
[nggallery id=1]
Lássunk néhány jó tanácsot eregetéshez:
- mindig legyen megfelelő szél, a viharos szél túl sok, szélcsendben pedig nem repül a sárkány
- a szél mindig, a hátunk mögül fújjon
- válasszunk nyílt terepet
- kerüljük a fákat és villamos távvezetékeket a közelben, veszélyes ránk és a sárkányunkra nézve is
- napos időben viseljünk napszemüveget
- megfelelő ruha legyen rajtunk, mert sokat fogunk a szélben állni
- ne hagyjuk otthon a barátokat, haverok sem, mert a sárkányeregetés jó móka
Remélem a sárkány készítéséhez sok segítséget nyújtanak a fényképek. Jó szórakozást kívánok!